Detská psychoanalýza je forma liečby a výskumu, ktorá využíva detskú hru na to, aby im pomohla riešiť ich problémy. Cieľom je pomôcť deťom – a ich rodičom – pochopiť ich pocity a správanie a vrátiť ich vývoj do správnych koľají. Keď je dieťa staršie a blíži sa k puberte, terapia zahŕňa menej hry a viac rozprávania. Práca s rodičmi je dôležitou súčasťou analýzy detí a dospievajúcich.
Deti od útleho detstva ako aj deti v dospievajúcom veku môžu mať psychické problémy (depresia, úzkosť, nespavosť, extrémna agresivita a krutosť, obsedantné myslenie, nutkavé správanie, problémy s učením, poruchy príjmu potravy atď.), ktoré môžu ohroziť ich ďalší psychický vývoj a vyvolať obavy u ich rodičov, učiteľov a priateľov. Pre deti ako i deti v dospievajúcom veku, boli vyvinuté modifikované, vekovo špecifické psychoanalytické liečebné metódy (vrátane hry s figúrkami, hračkami a maľovaním), ktoré umožňujú dieťaťu alebo dospievajúcemu vyjadriť, čo ho trápi.
Detskí analytici prešli špeciálnych výcvikom a vzdelaním, sú špecialisti na to, aby si všímali nevedomé časti komunikácie svojho pacienta a primerane na ne reagovali, čím pomáhajú dieťaťu riešiť emocionálne konflikty a problémy, ktoré sa skrývajú pod ich zjavnými symptómami a zasahujú do ďalšieho duševného rastu.
Psychoanalyticko-terapeutická práca s deťmi bola započatá S. Freudom a následne Annou Freud, Melanie Klein a D.W.Winnicottom.
Melanie Kleinová, rodená Reizesová sa narodila 30. marca 1882 vo Viedni, vtedajšom Rakúsko-Uhorsko a zomrela 22. septembra 1960 v Londýne. Bola rakúsko-britská psychoanalytička. Je považovaná za jednu z priekopníčok psychoanalýzy. Rozvíjala psychoanalýzu detí – známu aj ako detská analýza. Je zakladateľkou psychoanalytickej teórie objektových vzťahov. Opiera sa o skoré vývojové štádiá u detí ako aj o interakcie medzi matkou a dieťaťom. Počas vývoja, dieťa prechádza radom vývojových etáp. Teória Melanie Klein popisuje dve vývojové etapy: paranoidno-schizoidnú a depresívnu polohu. Rozpracovala tému závisti a popísala obranný mechanizmus projektívnej identifikácie. Stúpenci jej smeru sa nazývajú Kleiniáni.
Melanie Kleinová a jej život spojený so Slovenskom
Život Melanie Klein je spojený so Slovenskom. Jej mama pochádzala z Vrboviec nad Rimavicou (dnes súčasť obce Veľké Teriakovce) a samotná Melanie Klein strávila časť svojej skorej mladosti v Ružomberku. V roku 1899 stretla svojho budúceho manžela, ktorým bol Arthur Stevan Klein (1876–1939) pochádzal z Ružomberka, z významnej židovskej rodiny, kde po ukončení štúdia pracoval ako chemický inžinier v celulózke v Ružomberku. V roku 1901 už ako zasnúbená s ním v Ružomberku strávila leto. Dňa 31.marca 1903 sa Melanie Klein vydala za Arthura Kleina. Spoločný domov si zakladajú v Ružomberku, v blízkosti Arthurovej rodiny. Dňa 17.januára 1904 sa jej v Ružomberku narodila dcéra Melitta, ktorá v roku 1921 ukončuje v Ružomberku strednú školu. Po rozvode v roku 1921 odchádza do Berlína.